021-88915071   0919-106-9419
دستور PING
دستور ping پركاربرد ترين دستور، براي عيب يابي شبكه و Troubleshooting است.

CMD مخفف عبارت Command prompt و به معني خط فرمان، يک رابط متني در ويندوز است که از طريق تاپت دستورات خاصي در آن مي‌توان بسياري از کارهايي که توسط رابط گرافيکي انجام مي‌شود را انجام داد.
يکي از متداول‌ترين استفاده‌ها از محيط CMD در شبکه است. دستورات بسياري در زمينه‌ي شبکه وجود دارد که اولين و مهمترين آن‌ها دستور ping است.مثال هاي از استفاده اين دستور:

• چند سيستم را با هم شبکه کرديد و به آنها Ip داديد با پينگ کردن هر IP از عملکرد و صحت کارکرد شبکه اطمينان حاصل کنيد
• به اينترنت دسترسي نداريد ابتدا IP مودم و يا سرور را پينگ ميکنيم در صورت پاسخ صحيح Ip و يا آدرس سايت اينترنتي را پينگ ميکنيم مانند
• ping google.com
• مي خواهيم از روشن و يا خاموش بودن يک سيستم درشبکه اطلاع پيداکنيم
• دستگاه تحت شبکه اي را متصل کرده اين مانند تلوزيون ، پلي استيشن گوشي و … با پينگ از اتصال و ارتباط اطمينان حاصل ميکنيم
• مي‌خواهيم با سيستم ديگري فايل جابجا کنيم و يا از پرينتر اشتراکي که هميشه استفاده ميکرديم استفاده کنيد درصورت عدم موفقيت با دستور پينگ ارتباط را چک ميکنيم
• و…روش‌هاي دسترسي به محيط Command prompt

براي دسترسي به محيط CMD چندين روش وجود دارد:
• در ويندوز ۱۰ بر روي دکمه Start کليک نموده و وارد قسمت All app شويد. سپس پوشه Windows system را يافته و آن را باز نماييد و برنامه‌ي Command prompt را انتخاب کنيد.
• روي دکمه Start ويندوز کليک نماييد و در قسمت Search عبارت Command Prompt و يا CMD را تايپ کرده و پس از پيدا شدن، روي آن کليک نماييد.
• کليدهاي پنجره و R را بفشاريد تا برنامه Run باز شود. حالا عبارت CMD را در آن نوشته و Ok را انتخاب نماييد تا محيط CMD براي شما باز شود.
• کليدهاي Win و X را بفشاريد و پس روي Command prompt کليک نماييد.


دستور Ping

اين دستور يكي از پركاربرد ترين دستورات شبكه است كه براي عيب يابي يا Troubleshooting در شبكه كاربرد دارد. با استفاده از اين دستور مي توانيد از برقراري ارتباط با سايت يا آي پي وارد شده مطمئن شويد. براي اطمينان از برقراري ارتباط با يك آي پي يا هاست پس از تايپ دستور ping يك فاصله گذاشته و سپس IP يا نام هاست را وارد كنيد. براي مثال براي اطمينان از اتصال به اينترنت مي توان آدرس يكي از DNS هاي جهاني را ping كرد.
در اين صورت 4 بسته ي تستي بطور اتوماتيک به آدرس IP مورد نظر ارسال مي شود و نتيجه برقرار بودن يا نبودن ارتباط TCP/IP با آدرس وارد شده را نمايش مي دهد. همچنين مدت زمان پاسخگويي و رسيدن بسته ي TCP/IP به آدرس مقصد را نيز تحت عنوان TTL مشخص مي کند.
چنانچه از مقصد پاسخي دريافت نشود به معني عدم ارتباط شما با آن آدرس مي باشد. در واقع بدين معناست که به هردليلي مشکل ارتباطي بين اين دو آدرس وجود دارد که مي بايست بررسي گردد.در جدول زير برخي از كاربردي ترين زير شاخه هاي دستور ping آورده شده است. البته در نظر داشته باشيد كه اين دستورات روي ويندوز ويستا، 7 و 8 كاربرد دارد.


كاربرد دستور
آدرس Ip را به نام هاست تيديل مي كند. a-
دستور ping را به تعداد وارد شده انجام مي دهد. n-
اندازه بافر را ارسال مي كند. l size-
تعيين مدت زمان زنده بودن بسته در شبكه (TTl) i-
مدت زمان صبر کردن براي هر پاسخ(به ميلي ثانيه( w timeout-
استفاده از هدر مسيريابي براي تست مسير معکوس نيز (فقط .(IPv6 R-
تاكيد بر استفاده از IPv4 4-
تاكيد بر استفاده ازIPv6 6-

دریافت نسخه PDF آموزش